BKP

Najczęstsze mity na temat networkingu

Najczęstsze mity na temat networkingu

Kontynuujemy naszą przygodę z networkingiem ❗️ 

Dziś przyjrzymy się najczęstszym mitom nt. networkingu i spróbujemy się z nimi raz na zawsze rozprawić.

Jak wiemy, mity rodzą się zwykle z niewiedzy, bądź niedoinformowania. Gdy zagadnienie jest dla nas obce, bądź niejasne posługujemy się pewnymi uproszczeniami poznawczymi, które nie wymagają od nas dużego intelektualnego wysiłku.

Czasem nawet się nad tym nie zastanawiając, przyjmujemy je za pewnik, kreując pewien fałszywy obraz danej rzeczywistości, inaczej mówiąc błędne przekonanie.

Nic więc dziwnego, że także mity na temat networkingu, tak szybko przylgnęły do biznesowej rzeczywistości.

Spróbujmy zatem wypunktować sobie najczęstsze z nich:

❌ "Człowiek rodzi się z umiejętnościami networkingowymi, więc jeśli ich nie posiadasz nigdy nie będziesz wystarczająco dobry w tej dziedzinie. Po co więc próbować ?"

Takie sformułowanie jest z gruntu błędne i bardzo szkodliwe. To prawda, pewne osoby posiadają wrodzone umiejętności i predyspozycje networkingowe, a wiec networking może im przychodzić łatwiej i bardziej naturalnie, niż innym.

Jednak, co ciekawe to nie oni są najlepszymi networkerami. Jak każdej dziedziny, również i tej można się nauczyć, w myśl przysłowia „praktyka czyni mistrza”.
I w tym momencie przechodzimy do kolejnego mitu:

❌ "Ekstrawertycy są wyśmienitymi networkerami i nie mają sobie równych"

Ale czy aby na pewno tak jest❓ 


Kluczem do tego, aby osiągnąć ponadprzeciętny poziom umiejętności networkingowych, albo choć wystarczający, jest nauka i praktyka, nie rodzaj temperamentu. Niejeden ekstrawertyk poprzez zbytnie gadulstwo i chęć brylowania, tylko zaszkodził swoim przyszłym relacjom. Powściągniecie swojego temperamentu, może w tej sytuacji znacząco pomóc, z czym problemu nie maja z kolei introwertycy. I to oni, jak się okazuje, lepiej wypadają w sytuacjach networkingowych.

❌ Networking to strata czasu ⏰

Kolejny dobrze znany nam mit, z którym również sobie poradzimy.
Choć jest w tym źdźbło prawdy…bo jeśli nie rozumiesz dobrze networkingu i nie wykorzystujesz go we właściwy sposób, czego powodem może być np. brak doświadczenia w tym obszarze, wniosek ten może nasunąć Ci się sam.

I jeśli dodatkowo wykorzystujesz networking tylko do tego, aby rozdać jak największą ilość swoich wizytówek jak największej ilości nowo poznanych osób, to tylko możesz utwierdzić się w tym przekonaniu. Nie na tym jednak networking polega – ale o tym możesz przeczytać we wcześniejszym wpisie.  .

❌ Tym sposobem przeszliśmy przez następny mit: Networking polega na wymianie wizytówek i im więcej ich przekażesz tym lepiej.

I na deser już ostatni:

❌ Prawdziwy networking odbywa się tylko podczas spotkań na żywo 
 
Również ten mit obalimy z łatwością.
Networking w formie online jest możliwy i wcale nie traci na wartości. Co mieli okazję udowodnić i ciągle udowadniają członkowie BKP podczas regularnych spotkań organizacji, gdzie networking online jest już jej stałym elementem. Na tę formę decyduje się coraz więcej firm, organizacji. A w wersji online, już na stałe wpisał się w biznesową rzeczywistość.
 

Jeśli jest jakiś temat z zakresu networkingu, szczególnie dla Ciebie ważny i chciałbyś abyśmy o nim napisali ✒️, napisz do nas. Na pewno ją uwzględnimy.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij